green timberland boots coming up in Northeast Ohio starting June 2

timberland jobs coming up in Northeast Ohio starting June 2

Here is a brief rundown of some coming entertainment options in Northeast Ohio. Make submissions for consideration via email. Main St., Oberlin, presents Test Pit, in which New York based artist Fred Wilson re contextualizes objects in the AMAM collection to highlight buried histories, through June 12; Wilson: Black to the Powers of Ten, featuring glass works, paintings, prints, sculptures and a video exploring concepts of race, time, memory and meaning, through June 12.

Cleveland Museum of Art: 11150 East Blvd., presents Master Carvers: Known and Famous, through July 16; in America: Louis Draper and Leonard Freed, through July 30; Fashion in the Church, through Sept. 24; Edge: Modern Prints From Atelier 17, through Aug. 13; Terrific: Alex Katz in the 1950s, through Aug. 6.

Crocker Park Fine ARts Fair with Craft Marketplace: featuring the work of more than 100 artists, will be June 10 and 11 at Crocker Park in Westlake.

Holden Arboretum Corning Visitor Center: Kirtland, presents Light on the Working Forrest, featuring painter Kathleen Kolb and poet Verandah Porche, through June 5.

Museum of Contemporary Art (MOCA) Cleveland: 11400 Euclid Ave., presents its summer exhibitions, Is the Sun, My American Dream, featuring the work of Keith Mayerson, and Yang: Delusional Mandala, June 2 through Sept. 17.

Sculpture Center: 1834 E. 123rd St., Cleveland, presents the Pedestal, the 10th exhibition of small sculpture from the regions, June 9 through Aug. 4.

Valley Art Center: 155 Bell St., Chagrin Falls, presents Arts by the Falls,a juried fine art and craft festival, June 10 and 11in Riverside Park, Chagrin Falls.

French Creek Theatre: Pijor Hall, located within the French Creek Nature Arts Center, Sheffield Village, will hold auditions for. Call 440 949 5200, ext.

Comedy Improv: 1148 Main Ave., Cleveland, presents Lavell Crawford, June 2 through 4; Corey Holcomb, June 9 through 11.

Hard Rock Rocksino At Northfield Park: 10777 Northfield Road, Northfield, presents Ron White, July 28.

Playhouse Square: 1501 Euclid Ave., Cleveland, presents Paula Poundstone, Oct. 20. 4; Blaze Ya Dead Homie, Aug. 5; Epica, Lununa Coil, Insomnium, Sept. 5; Ghost Bath, Sept. 25; Between the Buried and Me, The Contortionist, Polyphia, Sept. 27; KMFDM, Ohgr, Lord of the Lost, Oct. 4.

Akron Civic : 182 S. Main St., presents Paramore, Best Coast, Oct. 15.

Beachland Ballroom: 15711 Waterloo Road, Cleveland, presents Chuck Ragan, Heart and Lung, Max Stearn, June 2; Bro Dylan, Who Hit Me, The Tom Katlees, Young folk, June 2; Obnox, Goldmines, Tufted Puffins, Joyframe, Wolf Pack, Joyframe, Womantra, June 3; John Moreland, Will Johnson, June 3; Ha Ha Tonka, Trapper Shoepp, June 4; HoneyHoney, Ryan Joseph Anderson, June 4; Amy Black Memphis Revue, Anita Herczog, June 5; Kolars, The Commonwealth, June 6; Warpaint, June 7; Sean Rowe, John Kalman, June 8; The Ragbirds, Shawn and Shelby, June 9; Will Hoge, Tom Evanchuck, June 10; Peter Brotzmann Duo, Taddeo Sopko Duo, June 10; Rebecca Wohlever The Hopewell, The Tome Katlees, Maddie Finn The Whiskey Hollow, June 11, Bent Knee, The Village Bicycle, Axon Neuron, June 11; Damien Jurado, Sam Goodwill, June 12; Katmaz, BRett Fromson and Jimmy Villaflor, dylan Jones, June 12; Mary Timony Plays Helium, Noveller, June 13; Lespecial, Bypass Circuit, June 13; Myth Company, M. Moody, June 14; Nikki Hill, June 15; Bella Sin, Noella Deville, Bee Awkard, Ivana Lyfta and more, June 16; Chris Wild, Hamilton Handshake, White Buffalo Woman, June 16; Red Rose Panic, Treespeak, Psychic Relic, Ebb N Flow, Coup De Grace, June 17; Moon Rocks, New Moon Rising, Mister Moon, June 17; Rock N/ Rummage Flea Market, June 17; The Iron Maidens, Chemkill, June 18; Selwyn Birchwood, Austin Walkin Cane, June 20; Ghost Wolves, Duo Decibel System, Kiss Me Deadly, June 21; Ward Davis, June 22; Watershed, Brave Bones, June 22; Fletchers Grove, The Cat Meow, June 23; The Moxies, Modernism, Twin Atomic, AJ and the Woods, Jordan Thompson, June 24; Bloodshot Bill, Johnny and the Applestompers, June 25; The Lustre Kings, The Del Rios, June 26; Dustbowl Revival, Maura Rogers and The Bellows, June 27; Marshall Crenshaw Y Los StraitJackets, June 28; CFM, The Cairo Gang, June 29; CFM, The Cairo Gang, June 29; Pokey LaFarge, Hackensaw Boys, June 30; Daniel Romano, M. Ross Perkins, July 1; Jared the Mill, Canyon Spells, July 2; Okilly Dokilly, Hostile Omish, July 3; Five Alarm Funk, July 5; Vicki Chew, Anita Herczog and Friends, July 6; Post Animal, July 7; Los Lonley Boys, July 9; Vesperteen, Attack Cat, July 8; Oh Pep, The Movies, July 10; Chicano Batman, Brainstory, July 13; The Seldom Scene, July 13; Aaron Lee Tasjan, Erica Blinn, July 13; The Deep End, July 14; Whores, Child Bite, LoPan, July 15; Levi Platero, July 16; Tristen, July 17; Waxahatchee, SnailMail, July 18; Zach Deputy, Wanyama, July 20; Bad Bad Hats, July 21; Speedbumps, July 22; Strange Americans, July 22; Rock N Rummage Flea Market, July 22; Mt. Joy, Trevor Sensor, July 23; Xavier Rudd, Emmanuel Jal, July 25; Old Salt Union, The Gage Brothers, July 25; Wild Rivers, July 26; Honeybucket, The Wayfarers, July 28; Devotional 2017 Night 1, featuring Donut Shop Death, Johnny Hates 45 July 28; Devotional 2017 Night 2, featuring Spudboys, Xposed 4Heads, July 29; Supersuckers, July 30; Jesse Malin, July 30; Foxygen, July 31; Car Seat Headrest, Gold Connections, Aug. 1; Rachel Hunt, Aug. 1; Duane Albert and the Area 51 Band, Colin Dussault Band, Acoustic Time Machine, Aug. 6; Sidewalk Chalk, Aug. 7; Jennifer Knapp, Aug. 9; Rasputina, Eliza Rickman, Aug. 12; Flying Buffaloes, The Velvematics, Stoned Beautiful, Aug. 13; Hank cupcakes, Key to the Mint, Aug. 17; Rock N/ Rummage Flea Market, Aug. 19; The Yayhoos, The Jack Fords, Aug. 22; The Grass is Dead, Aug. 30; Kaki King, Aug.27; Stick Men, Cuda Krishna Cuda, Aug. 30; Big Sandy and his Fly Rite Boys, Rodney and The Regulars, Aug. 30; Walter Trout, Aug. 31; Scott H. Biram, Aug. 31; Betty Who, Geographer, Sept. 1; Dale Watson His Lonestars, Sept. 3; Brand X, Sept. 9; The Oh Sees, Part Time Lover, Sept. 16; Wire, Sept. 19; Ben Ottewell, Sept. 29; Mandolin Orange, Oct. 3; The New Pornographers, Born Ruffians, Oct.

Billy Joel: Will perform July 14 at Progressive Field, home of the Cleveland Indians.

Blossom Center: 1145 W. 4; James Taylor His All Star Band, Bonnie Raitt, Aug. 9; Florida Georgia Line, Nelly, Chris Lane, Aug. 11; Nickelback, Daughtry, Shaman Harvest, Aug. 14; Kings of Leon, Nathaniel Rateliff The Night Sweats, Aug. 16; Chris Stapleton, Margo Price, Brent Cobb, Aug. 18; Green Day, Aug. 21; John Mayer, Aug. 30; Deep Purple, Alice Cooper, The Edgar Winter Band, Sept. 9; Matchbox Twenty, Counting Crows, Rivers and Rust, Sept. 20; Brad Paisley, Dustin Lynch, Chase Bryant, Sept. 22 .

Grog Shop: 2785 Euclid Heights Blvd., presents Com Truise, Clark, June 2; The Lemon Twigs, Christmas Pets, June 3; Thelma and The Sleaze, Cotton Ponys, Toma Doe, June 4; Urban Cone, Nightly, J. Emmett, June 7; Attaboy, Dutch Babies, Sump Pump Sluts, Womatra, June 8; JC Brooks, Time Cat, Saint Light, June 9; All Them Witches, Handsome Jack, June 10; Jamestown Revival, Colter Wall, The Gage Brothers, June 11; No Good Solution, Pomade, Populi, June 13; Faces of the Bog, Sparrowmilk, The Great Iron Snake, June 14; Scarface, Kent Archie, JAMS DAVIS, June 15 16; Scarface, BKA WATTS, , June 16; The Promise Hero, Years Before, Stella Park, Dead Ringer, June 17; Westside Gun, June 18; The Pains of Being Pure at Heart, Frankie Rose, Ablebody, June 19; Tigers Jaw, Saintseneca, Smidley, June 20; The No BS Brass Band, Uptowne Buddah, The Dorian Walker Expirience, June 21; Mimi Arden, shadow Division, The Movies, Ray Flannagan, June 22; Xenia Rubinos, Punch Drunk Tagalongs, Fake Species, June 23; The Ark Band, Mo Mojo, June 24; Von Swagger, Curly Chuck, DJ Corey Grand,J Jig Cicero, Black Supafly, June 27; Dragondeer, John Patrick and The Outside Voices, Falling Stars, June 28; Snakehips, Promnite, June 29; Rooney, Run River North, Extra Medium Pony, June 30; Oddisee and GOOD Company, July 1; Collin Miller and The Brother Nature, Braxton and Charity of Samfox, Jacob Boarman, July 2; Corky Laing Mountain, July 6; AJR, July 7; Wesley Who, FlooVVeed, Two Hands, July 7; The Flatliners, Pkew Pkew, Pkew, Garrett Dale of Red City Radio, July 8; Rajiv Saytal, July 9; Mitski, Julia Jacklin, Half Waif, July 11; Squirrel Nut Zippers, July 13; Sweepyheads, Five Pound Snap, The Kickstand Band, July 21; Piebald, Signals Midwest, Curtail, July 27; Melvins, Spotlights, July 28; The Moxies, Steadyfire, Primarie Juliers, Noon, Elipsus, July 29; Jidenna, July 30; School of Rock Allstars, Aug. 3; The Drums, NE HI, August 4; Dick Dale, Scoliosis Jones, Aug. 12; Michelle Branch, Aug. 19; Haken 10th Anniversary, Aug. 30; Laetitia Sadler Source Ensemble, Sept.

Hard Rock Rocksino at Northfield Park: 10777 Northfield Road, Northfield, presents Olivia Newton John, June 3 (postponed); Huey Lewis The News, June 10; 311, New Politics, June 22; David Blaine, June 23; Sammy Hagar The Circle, June 24; Four Tops, June 29; The Moody Blues of Future Passed 50th Anniversary Tour, July 2; Ziggy Marley, July 3; Mary J. Blige, Aug. 2; Futura Tour 2017, featuring Howard Jones, English Beat, Men Without Hats, Modern English and more, Aug. 5; Donny and Marie Osmond, Aug. 27. 1; Little Dragon, Aug. 2; Milky Chance, Aug. 8; Taking Back Sunday, Every Time I Die, All Get Out, Aug. 15; Atlas Genius, Aug. 20; Midnight Oil, Aug. 27; Adam Ant, Sept. 16; ZZ Ward, Sept. 21; Against Me!, Bleached, The Dirty Nil, Oct. 4; Here Come the Mummies, Oct. 6; Paul Weller, Oct. 8; Brujeria, Voodoo Glow Skulls, Pinata Protest, Oct. 30; New Found Glory, No. 9; Chris Robinson Brotherhood, Nov. 11;Descendents, Nov. 17.

Jacobs Pavilion: Nautica Entertainment Complex, West Bank of the Flats, Cleveland, presents Paul Simon, June 13; My Morning Jacket, The Record Company, June 23; Megadeth, Meshuggha, TesseracT, July 3; Meek Mill, Yo Gotti, YFM Lucci, July 5; Kidz Bop Kids, July 7; Third Eye Blind, Silversun Pickups, July 8; Straight No Chaser, Scott Bradlee Postmodern Jukebox, July 16; Amos Lee, Lake Street Dive, July 27; Rancid, Dropkick Murphys, The Bouncing Souls, July 30; alt J, Sohn, Aug. 1; Die Antwoord, Aug. 11; The Happy Together Tour, featuring The Turtles featuring Flo Eddie, The Association, Chuck Negron (formerly of Three Dog Night), The Boxtops, The Cowsills and The Archies Starring Ron Dante, Aug. 13; Yestival, starring Yes, Todd Rundgren and Carl Palmer ELP Legacy, Aug. 20; Logic, Joey Bada$$, Big Lenbo, Aug. 23; Rise Against, Pierce the Veil, White Lung, Sept. 29.

Kent Stage: 175 E. Main St., Kent, presents Robert Cray Hi Rhythm, June 7; Devon Allman, June 12; Al Stewart, June 15; The Quebe Sisters, June 23; JJ Grey Mofro, July 6; Jonny Lang, July 7; Jimmy Herring and the The Invisible Whip, Aug. 3; The Fixx, Aug. 4; The Gin Blossoms, July 12; Ana Popovic, Aug. 16; BoDeans, Sept. 11; X, Sept. 26; Carbon Leaf, Sept. 30; Chriss Hillman, Herb Pederson, John Jorgenson, Oct. 5;
green timberland boots coming up in Northeast Ohio starting June 2
.