old timberland boots coming up in Northeast Ohio starting Aug

timberland boots for children coming up in Northeast Ohio starting Aug

Here is a brief rundown of some coming entertainment options in Northeast Ohio. Make submissions for consideration via email. 24; Edge: Modern Prints From Atelier 17, through Aug. 13; Edge: Modern Prints From Atelier 17, through Aug. 13; and Geese: Japanese Art From the Collection of George Gund III, through Sept. 3; Fashion in the Church, through Sept. 24; Pleasure of Possessions in Korean Painted Screens, through Nov. 5.

Lakeland Community College: 7700 Clocktower Drive, Kirtland, presents Art Association Summer Fine Art Show, through Sept. 8.

Museum of Contemporary Art (MOCA) Cleveland: 11400 Euclid Ave., presents its summer exhibitions, Is the Sun, My American Dream, featuring the work of Keith Mayerson, and Yang: Delusional Mandala, through Sept. Sept. 9.

Ursuline College Florence O Wasmer Gallery: 2550 Lander Road, Pepper Pike, presents Edge: A Juried Art Exhibition, Aug. 18 through Oct. Aug. 18). Call 440 646 8121.

Valley Art Center: 155 Bell St., Chagrin Falls, presents Fur Feather, Sept. 1 through Oct. Sept. 1). Aug. 23 in room G 17 of the and Communications Building, Cleveland State University, downtown campus.

Cleveland Improv: 1148 Main Ave., Cleveland, presents Arnez J, Aug. 11 through 13; John Witherspoon, Aug. 18 through 20; Jasmin Brown, aka Jazzy or Jazz, Aug. Hughley, Aug. 25 through 27; Benji Brown, Aug. 31 through Sept. 2; Tiffany Haddish, Nov. 17 through 19. Aug. 17 at Anshe Chesed Fairmount Temple, 23737 Fairmount Blvd., Beachwood. Aug. 12.

Hard Rock Rocksino at Northfield Park: 10777 Northfield Road, Northfield, presents Mike Green, Aug. 11 and 12; Tim Allen, Aug. 19; Tom Segura, Oct. 14; Demetri Martin, Oct. 21; Brad Garrett, Nov. 4.

Hilarities 4th Street Theatre: 2025 E. Fourth St., Cleveland, presents ohn Heffron, Aug. 10 through 12; Steve O, Aug. 17 through 20; John Lovitz, Aug. 24 through 26; Dave Hill Accidental , Aug. 30.

Playhouse Square: 1501 Euclid Ave., Cleveland, presents Cameron Esposito, Rhea Butcher, Oct. 10; Paula Poundstone, Oct. 20; Sebastian Maniscalco, Nov. Jan. 12. 11; Little Ozzy (Ozzy Osbourne tribute), Aug. 12; Feast Fest featuring Run Devil Run, Crossface, Hemi Devils, Aug. 19; Lil Uzi Vert, Aug. 23; Psychostick, Ideaman, Aug. 24; Texas Hippie Coalition, DayOldHate, Storms Within, Aug. 25; The Summer Slaughter Tour 2017 featuring The Black Dahlia Murder, Dying Fetus, Ceano, Aug. 26; Flatfoot 56, Aug. 1; Epica, Lununa Coil, Insomnium, Sept. 5; Venom Inc., Goatwhore, Toxic Holocaust, Sept. 7; Twiztid (performing in its entirety), Moonshinse Bandits, Blaze Ya Dead Homie, Sept. 8; Nas, Wale, Nick Grant,Sept. 9; Sleeping With Sirens, Sept. 10; Danzig, Corrosions of Conformity, Sept. 14; Post Malone, Sept. 20; VNV Nation, Sept. 21; Vulgar Display of Pantera, Sept. 23; Soil, Saving Abel, Kirra, Sept. 24; Gogol Bordello, Sept. 25; Ghost Bath, Sept. 25; Between the Buried and Me, The Contortionist, Polyphia, Sept. 27; The Vibrators, Sept. 27; Lords of Acid, Combichrist, Sept. 29; The Devil Wears Prada, Veil of May Thousand Below, Oct. 1; KMFDM, Ohgr, Lord of the Lost, Oct. 4; Gov Mule, Oct. 10; Motionless in White, The Amity Affliction, Miss May 1, Oct. 11; Superjoint, Devildriver, One Eyed Doll, Oct. 12; Wednesday 13, Oct. 13; Red Giant, Great Iron Snake, Oct. 14; I Prevail, The World Alive, We Came as Romans, Oct. 14; Dope, Hed PE, Oct. 15; Ministry, Death Grips, Oct. 20; Midnight CD release Show, Embalmer, Merciless Reign, Oct. 21; Cattle Decapitation, Revocation, Full of Hell, Oct. 26; Disco of the Dead, Oct. 27; Randy Mr. Laney, Nov. 10;Kamasi Washington, Nov. 11; Turnover, Nov. 12; Michael Schenker Group, March 16; Knuckle Puck, Movements, With Confidence, Nov. 17; Snowed In V featuring Pinegrove, Pup, Diet Cig, Nov. 25; Davey Suicide, Dec. 10; SWMRS, The Interrupters, The Regrettes, Dec. 13; Neck Deep, Feb. 10; Nightwish, March 24.

Akron Civic : 182 S. Main St., presents Paramore, Best Coast, Oct. 15.

Beachland Ballroom: 15711 Waterloo Road, Cleveland, presents Bad Hounds, The Mason District, Sol Fox, Aug. 11; Will Hoge, Tom Evanchuck, Aug. 11; The Vital Organs, Sarah Skinner Lo The Prince, Aug. 12; Rasputina, Eliza Rickman, Aug. 12; Strange Changes, Psychic Relic, Nate Laprairie, Aug. 12; Flying Buffaloes, The Velvematics, Stoned Beautiful, Aug. 13; Jon Stickley Trio, Crooked, Aug. 15; Sarah Potenza, Math + Logic, Ryan Manthey, Aug. 16; Northeast Ohio Drum Jam, Aug.17; Hank Cupcakes, Key to the Mint, Prithee, Aug. 17; Schwartz Brothers, Aug. 18; Rock N/ Rummage Flea Market, Aug. 19; Into the Blue, Aug. 19; Ratboys, Sweepyheads, Heavenly Creatures, Aug. 19; Danielle Nicole, Aug. 20; The Yayhoos, The Jack Fords, Aug. 22; The Grass is Dead, JP The Chatfield Boys, Aug. 23; Joe Marcinek Band, Wild Adriatic, Aug. 24; The Moxies, Uptowne Buddah, Pack Wolf, Aug. 25; Yellowstone Apocalypse, Aug. 25; The Lighthouse The Whaler, The Floorwalkers, Maura Rogers The Bellows, Miss Macy The Low Pay Daddys, The Lawton Brothers, Holden Laurence, Bro Dylan, Aug. 26; Kaki King, Uno Lady, Aug. 27; Gracie and Rachel, Aug. 29; Stick Men, Cuda Krishna Cuda, Aug. 30; Big Sandy and his Fly Rite Boys, Rodney and The Regulars, Aug. 30; Walter Trout, Kristine Jackson, Aug. 31; Scott H. Biram, Church of the Lazy Bastards, Dan McCoy, Aug. 31; Betty Who, Geographer, Jackson Harris, Sept. 1; Wave Magnetik, HR3, Sept. 1; J WorkWEOH, EJ Spark, Orion), Skrt Association, The Have Nots, Sept. 2; Dale Watson His Lonestars, Rebekah Jean, Sept. 3; Froggy Fresh, Mayor Wertz, Sept. 6; Mister F, The Jauntee, Sept. 7; Electric Guest, Sept. 8; Cloudchord, Dreamers Delight, Bypass Circuit, Sept. 8; Brand X, Cuda Krishna Cuda, Sept. 9; The Woggles, Public Squares, Tufted Puffins, Sept. 9; Antibalas, Sept. 10; David Liebe Hart, Sept. 10; Joe Purdy, Amy Vachal, Sept. 12; Kittens Slay Dragons, Sept. 12; Roky Erickson, Death Valley Girls, Sept. 13; Kyle Kinane, Sept. 14; Rave so Hard, Riot Ten, Lord Swanex, Moth Circuit, Sept. 15; The Oh Sees, The Gotobeds, Part Time Lover, Sept. 16; Ben Sollee and The Kentucky Native, Sept. 17; Ice Balloons, Sept. 18; Wire, Noveller, Sept. 19; Coast Modern, Sept. 20; The Dictators NYC, Sept. 21; The Push Stars, Brent Shuttleworth, Sept. 21; Battalion of Saints, FYPM, The Nobodys, The Cryptics, Sept. 22; Crywolf, Sept. 23; Jason Eady, Sept. 23; The Movielife, The Early November, Heart Attack Man, Sept. 24; Charly Bliss, Sept. 25; That 1 Guy, Sept. 26; Paul Cauthen, Kelsey Waldon, Sept. 27; Zakk Sabbath, Them Evils, Sept. 28; Matt Pond PA, Wild Pink, Poro, Sept. 28; The Mega 80 Sept. 29; Ben Ottewell (of Gomez), Sept. 29; American Aquarium, Sept. 30; Purple Knif, The Britemores, Sept. 30; The Lone Bellow, Mt. Joy, Oct. 1; Banditos, The Midnight Slander, Oct. 1; Cold Cave, Ritual Howls, Oct. 2; Califone, Rachel Blumberg, Oct. 2; Mandolin Orange, Oct. 3; The Greyhounds, Oct. 3; Blind Pilot, Tall Heights, Oct. 9; The New Pornographers, Born Ruffians, Oct. 10; Pickwick, Oct. 13; Man Forever, Oct. 16; The Stone Foxes, The Whiskey Hollow, Oct. 17; Low Cut Connie, The Yawpers, Hamilton Handshake, Oct. 20; David Ramirez, Oct. 20; Flamin Groovies, Oct. 21; Tyler Childers, Oct. 26; Tim Reynolds TR3, Oct. 31; The Maine, Dreamers, Night Riots, Nov. 3; Victor Wooten Trio, Nov. 4; Colter Wall, Nov. 4; The Accidentals, Jake Allen, Nov. 6; Arkells, Irontom, Nov. 8; The Accidentals, Jake Allen, Nov. 8; JR JR, Nov. 9; Lucero, Nov. 10; The Wood Brothers, Nov. 11; Chris Robinson Brotherhood, Nov. 11; Will Dailey, Nov. 13; Aqueous, Nov. 15; The Mega 80 Nov. 17; Hippo Campus, Remo Drive, Nov. 18; Pere Ubu, Nov. 22; Cannibal Corpse, Power Trip, Gatecreeper, Nov. 26; Vinnie Moore, Gus G, Nov. 30; Circa Survive, Thrice, Chon, Dec. 2; Chimaira Christmas 15, Dec. 30.

Blossom Center: 1145 W. Steels Corners Road, Cuyahoga Falls, presents Florida Georgia Line, Nelly, Chris Lane, Aug. 11; Nickelback, Daughtry, Shaman Harvest, Aug. 14; Kings of Leon, Nathaniel Rateliff The Night Sweats, Aug. 16; Chris Stapleton, Margo Price, Brent Cobb, Aug. 18; Green Day, Aug. 21; John Mayer, Aug. 30; Deep Purple, Alice Cooper, The Edgar Winter Band, Sept. 9; Matchbox Twenty, Counting Crows, Rivers and Rust, Sept. 20; Brad Paisley, Dustin Lynch, Chase Bryant, Sept. 22 .

Cain Park: Superior Road between Lee and South Taylor roads, Cleveland Heights, presents Be a Lady: The Songs of Frank Loesser, Aug. 10; The Family Stone, Aug. 11; Michael W. Smith, Aug. 13; Under the Covers: Liz Rubino, Aug. 18.

Grog Shop: 2785 Euclid Heights Blvd., presents Joey A, Mikal Callow, Aug. 11; Dick Dale, Scoliosis Jones, Aug. 12; Significant Loss, Crypt Rot, Ghost Noises, Hellbound, Dark Spring, Snake, Aug. 13; ACO, Aig. 15; SahBabil, T3, 4orever, Aug. 16; The High Definitions, Leafborbie The Family Tree, The Natives, The Crooked Spines, Aug. 17; Greta Van Fleet, The Glorious Sons, Hamilton Handshake, Aug. 18; Michelle Branch, Aug. 19; Ought, Bummed Out, Forager, Aug. 20; Lillie Mae, Swap Meet, Aug. 23; The Midnight Slander, The Interstate, Exotic Fruit Club, Aug. 24; Call Your Shot, Surrounding Cities, An Ongoing story, Mister Fabulous the Bad Boiz, Arielle Tindel, Aug. 25; Before I Go: Cuddo 216; Buddy Vaughn, T Fonz, OkayC, 3Z, Istopher DJ Aug. 26; Ms Crazy Tee, BKA WATTS, Nic Rebel, Aug. 27; Haken 10th Anniversary, Sithu Aye, Axon Meuron, Aug. 30; Harvey Pekar, Citycop, Minority Threat, Heart Lung, Aug. 31; Laetitia Sadler Source Ensemble, Nicholas Krgovich, Uno Lady, Sept. 1; Wesley Who, The Dreemers, Two Hands, Sept. 3; Weedeater, Pillars, Deathcrawl, Space Funeral, Sept. 8; Chronixx, Zincfence Redemption, Sept. 9; Never Shout Never, Sept. 10; AJJ, Sept. 12; Rainer Maria, Sept. 14; !!!, Algiers, Mourrning (A) BLKstar, Sept. 16; The Queers, The Ataris, The Missed, Sept. 19; El Ten Eleven, Sego, Sept. 20; The Get Up Kids, Pet Symmetry, Dead Leaves, Sept. 21; Murder by Death, Goldmines, Sept. 22; Ted Leo and the Pharmicists, Sept. 23; Cloud Nothings, Chromesthetic, Street Gurgler, Sept. 24; Har Mar Superstar, Cigarette Playdate, Womantra, Sept. 27; CAAMP, Sept. 30; Tim Barry, John Leonard, Roger Harvey, Oct. 7; Wheeler Walker, Jr., Oct. 11; Messer Chups, Black Flamingos, Oct. 19; Cousin STizz, Cirey Grand, Kent Archie, Oct. 13; Toadies, Local H, Oct. 14; Amine, Towkio, Oct. 15; Messer Chups, Black Flamingos, 45 Spider, Oct. 19; Boris, Helms Alee, Endon, Oct. 26; Luna, Eleanor Friedberger, Nov. 9; Koo Koo Kanga Roon, MC Lars, Nov. 12; Pere Ubu, Nov. 22; .

Hard Rock Rocksino at Northfield Park: 10777 Northfield Road, Northfield, presents Futura Tour 2017, featuring Tony Danza (songs, stories and more), Aug. 18; Donny and Marie Osmond, Aug. 27; The Wall Live Extravaganza: A Floydian Spectacle, Sept. 2; Billy Ray Cyrus, Sept. 9; 38 Special, Sept. 14; The Doobie Brothers, Sept. 22; Richard Marx (acoustic show), Sept. 23; The B52s, Oct. 19; Styx, Nov. 9; Michael Carbonaro, Nov. 11; Olivia Newton John, Nov. 12 (rescheduled from June 3); King Crimson, Nov. 24.

House of Blues: 308 Euclid Ave., Cleveland, presents Straight On (Heart tribute), Invincible (Pat Benatar tribute), Aug. 11; Third Wish, Aug. 12; Taking Back Sunday, Every Time I Die, All Get Out, Aug. 15; John Nolan of Taking Back Sunday DJ Set, Aug. 15; Sabrina Carpenter, Alex Aiono, New Hope Club, Aug. 17Saved by the 90 Aug. 18; Atlas Genius, Aug. 20; Rusted Root, Aug. 25; Midnight Oil, Aug. 27; George Clinton Parliament/Funkadelic, Sept. 1; Kyle, Bobby, Sept. 2; The Mavericks, Sept. 10; Adam Ant, Glam Shanks, Sept. 16; Mutemath, Sept. 17; Jake Miller, Sept. 19; ZZ Ward, Sept. 21; Against Me!, Bleached, The Dirty Nil, Oct. 4; Dark Star Orchestra (Grateful Dead tribute), Oct. 5; Here Come the Mummies, Oct. 6; Paul Weller, Oct. 8; Theory of a Deadman, Oct. 11; Wish You Were Here (Pink Floyd tribute), Oct. 14; Wolf Parade, Charly Bliss, Oct. 16; Scott Bradlee Postmodern Jukebox, Oct. 24; Brujeria, Voodoo Glow Skulls, Pinata Protest, Oct. 30; Our Lady Peace, Oct. 30 Chase Rice, The Stolen, Nov. 3; New Found Glory, No. 9; Blue October, Nov. 10; Chris Robinson Brotherhood, Nov. 11; Descendents, Nov. 17; First Light, Nov. 25; Damien Escobar, Dec. 5; Sza, Smino, Ravyn Lenae, Dec. 13.

Jacobs Pavilion: Nautica Entertainment Complex, West Bank of the Flats, Cleveland, presents Die Antwoord, Aug. 11; The Happy Together Tour, featuring The Turtles featuring Flo Eddie, The Association, Chuck Negron (formerly of Three Dog Night), The Boxtops, The Cowsills and The Archies Starring Ron Dante, Aug. 13; Yestival, starring Yes, Todd Rundgren and Carl Palmer ELP Legacy, Aug. 20; Logic, Joey Bada$$, Big Lenbo, Aug. 23; Rise Against, Pierce the Veil, White Lung, Sept. 29.

Kent Stage: 175 E. Main St., Kent, presents Chris Isaak, Aug. 13; Ana Popovic, Aug. 16; BoDeans, Sept. 11; Rhiannon Giddens, Sept. 16; Firefall, Sept. 22; X, Sept. 26; John Waite, Sept. 28; Carbon Leaf, Sept. 30; Chris Hillman, Herb Pederson, John Jorgenson, Oct. 5; Fastball, Oct. 6; Stephen Still s and Judy Collins, Oct. 15 at Powers Auditorium, 260 W. Federal St., Youngstown; Leftover Salmon, Oct. 17; Todd Snider, Oct. 19; The Mersey Beatles (Beatles tribute from Liverpool, England); Oct. 21; Bela Fleck and Abigail Washburn, Nov. 2; David Crosby Friends, Nov. 5;
old timberland boots coming up in Northeast Ohio starting Aug
Yngwie Malmsteen, Nov. 6; Acoustic Christmas With Over the Rhine, Dec. 1.