timberland sizes coming up in Northeast Ohio starting March 25

timberland 14 inch premium boots coming up in Northeast Ohio starting March 25

Firelands Association For The Visual Arts: New Union Center for the Arts, 39 S. Main St., Oberlin, presents Sean Posey and Darlene Yeager Torre, through April 3. May 19).

Stocker Arts Center at Lorain County Community College: 1005 N. Abbe Road, Elyria, presents Points of Departure, through March 25 in the Beth K. April 1). Call 440 247 7507.

Willoughby Hills Community Center Gallery: 35400 Chardon Road, presents Hills Photography Contest, through April 29.

Comedy Improv: 2000 Sycamore St., presents Jay Phillips, March 24 and 26; Rodney Perry, April 1 through 3; Sean Patton, April 7 through 10; psycnic medium Bill Philipps, April 21; Corey Holcomb, April 22 through 24. Call 216 696 4677. March 26.

Hilarities 4th Street Theatre: 2025 E.

Kent Stage: 175 E. Main St., Kent, presents Louie Anderson, July 21.

Playhouse Square: 1501 Euclid Ave., Cleveland, presents Kathleen Madigan, April 2; Bill Maher, June 4; Brian Regan, Nov. 18. 5; El Creepo, Aug. 6; Dog Fashion Disco, Aug. 7; Hells Head Bash Part 3, Sept. 2; Dark Tranquillity, Swallow the Sun, Enforcer, Nov. 15.

Akron Civic : 182 S. Main St., presents Puscifer, April 4; Tull, written and performed by Ian Anderson, April 11; Al: Yankovic, June 24; Jackson Browne, June 25. Call 330 253 2488.

Beachland Ballroom: 15711 Waterloo Road, Cleveland, presents Lucius, Pure Bathing Culture, March 25; Tim Moon, Essential Groove, the Schwartz Brothers, March 26; Boombox, Drunken Sunday, March 27; Stoned and Beautiful, Elias and the Error, The Intangibles, March 28; Judah and the Lion, The Saint Johns, Tom Evanchuck, March 29, Robert Lockwood Jr. 101st Birthday party, Nathan Mceuen, Bill Lestock, March 30; Goddamn Gallows, Gallows Bound, Whiskey Dare Devils, Big Black Galactic, Electric Orange Peel, Nick Reese, March 31; Into the Blue, Archie and the Bunkers, Samfox, April 1; The Legendary Shack Shakers, Pine Hill Haints, Lords of the Highway, Diane Coffee, Teddy Boys, April 2; Junior Boys, Jessy Lanza, Borys, Chris Duarte, April 5; Bombino, Last Good Tooth, April 6; Ringo Deathstarr, The Stagazer Lilies, Desert Mountain Tribe, April 6; The Mountain Goats, William Tyler, April 7; Lucero, John Moreland, April 8; Pigeons Playing Ping Pong, Vibe Direct, April 9; By Light we Loom, Oldboy, April 9; Tantrum Desire, Kandy Helmut, Erin McKeown, Maryleigh Roohan, Yes Lisa, April 10; Chad and Jeremy, April 12; Jimkata, Roar, April 13; Parsonfield, April 14; Matt Finish, Hank E. Panky, Bella Sin, Surrounding Cities, Burning River Ramblers, Ohio Weather Band, April 15; Melanie, Alex Bevan, Johnny Clampett and The Walkers, She Alright, She Alright, Purple Knif, April 16; Esme Patterson, April 17, Protomen, Brit Brigade, April 18; Houndmouth, Lucy Dacus, Magic Man, The Griswolds, Corey Grand and Twizz, Fake Species, That Poor Girl, April 20; Twiddle, Sassafraz, April 21; The Thermals, Summer Cannibals, Cheap Clone, Cabinet, Jim Kweskin, Spyder Stompers and Sugar Pie, April 22; The Speedbumps, The Gage Brothers, Pat Todd and the Rank Outsiders, The Greaves, April 23; Adia Victoria, Mourning [A] Blkstr, The Village Bicycle, April 24; Ike Willis and Don Preston, Pupils of the Groove, Honeycutters, Lost State of Franklin, April 26; Into it, Over It, The World is a Beautiful Place and I am no Longer afraid to die, The Sidekicks, Pinegrove, Simo, The Got It Got It Need It, April 27; Little Green Cars, John Mark Nelson, Johnnyswim, Jonny P., April 28; Aphimiti, Walker OG, DJ Green, Emoney, Eleyel, Bash, April 29; NRBQ vs. Los Strait Jackets, April 30; Eileen Jewell, Rachel Brown, April 30; Richie Stearns and Rosie Newton, May 1; Half Moon run, May 3; Brian Jonestown Massacre, Black Lips, May 4; New Mastersounds, Moon Hooch, Jantsen and Dirtmonkey, Glockwise, Nasty Blade Gamez, Akuma, Jesse Trillet, May 5; Cracker, Besnard Lakes, Turn to Crime, May 7; David Wax Museum, Darlingside, May 8; Snarky Puppy, May 9; Rogue Wave, Hey Marseilles, May 10; Corners, May 12; Stick Men, Cuda Krishna and Cuda, The Sam Hooper Group, Gaetano Underworld Blues Band, May 15; Bella Bartok, Pinch and Squeal, May 17; Old 97 Heartless Bastards, BJ Barham, David Liebe Hart, May 18; The Chestertons, Emily and Ivory, Jason Patrick Meyers, May 20; School of Rock, May 21 22; Peter Brotzmann, May 23; Josh Ritter, May 26; Bro Dylan, Ohio Weather Band, Sol Fox, May 28; Mr. Stress Blues Band Alumni, Blue Lunch, Anthony Lovano Supernatural Band, The Alan Greene Band, Wombats, June 2; David Liebe Hart, June 3; JMSN, June 4; The New Soft Shoe, Damien Jurado, Ben Abraham, June 9; Crywolf, Maderra, June 10; Stryper, Ground Zero, June 14; Jennifer Knapp, June 15; Amy Black Band, June 19; Waxahatchee, Allison Crutchfield, June 21; Swans, Okkyung, July 18.

Blossom Center: 1145 W. Steels Corners Road, Cuyahoga Falls, presents Dierks Bentley, Randy Houser, Cam, May 20; Dave Matthews Band, May 21; Kenny Chesney, Old Dominion, May 26; Dixie Chicks, June 3; Zac Brown Band, Drake White, The Big Fire, June 24; Journey, Rascal Flatts, Kelsea Ballerini, June 25; Joe Walsh, Bad Company, June 26; The Doobie Brothers, Dave Mason, June 29; Disturbed, Breaking Benjamin, Alter Bridge, July 13; Keith Urban, Brett Eldredge, July 15; Miranda Lambert, Kip Moore, Brothers Osborne, July 28; Toby Keith, Aug. 5; Josh Groban, Sarah McLachlan, Aug. 10; Luke Bryan, Little Big Town, Dustin Lynch, Aug. 11 and 12; Hank Williams Jr., Chris Stapleton, Aug. 19; Rob Zombie, Korn, In This Moment, Aug. 24; Darius Rucker, Dan + Shay, Aug. 26; Def Leppard, Reo Speedwagon, Tesla, Aug. 29; Florida Georgia Line, Cole Swindell, The Cadillac Three, Sept. 9; Brad Paisley, Sept. 16; Jason Aldean, Thomas Rhett, A Thousand Horses, Sept. 23. Band, Daddy Longleg Homegrown Revival, March 25; Chad Valley, Blackbird Blackbird, Shallou, March 26; Eli Paperboy Reed, Jeremy and the Harlequins, Secret Soul Club, March 27; Skinny Lister, Beans on Toast, Will Varley, March 28; Chon, Polyphia, Strawberry Girls, March 29; Dreamers, The Arkells, The Karma Killers, March 30; Brothers from Another, Otieno Terry, Muamin Collective, March 31; Kurt Vile and the Violators, Purling Hiss, April 1; Tropidelic, Shrub and Bumpin Uglies, April 2; Leif Boi Tour, April 3; The Expendables Spring Blackout with Passafire, Jon Wayne and The Pain, Tunnel Vision, April 4; Unwritten Law, Fenix TX, The Missing, April 5; The Falcon, Worriers, The Lippies, Blacklister, April 6; Bongzilla, Black Cobra, Kings Destroy, Lo Pan, April 7; Autolux, Eureka the Butcher, Nights, April 8; Nick D the Believers, Nonaphoenix, Melladramtics, April 9; Chardon Polka Band, Johnny and the Apple Stompers, Andrew the Mailman, April 10; San Fermin, April 11; SeepeopleS, Erienauts, Twizz, April 12; Father, Lui Diamond, Narf, LoLifeLane, WalkerOG, Aoril 13; Duncan Trussell, April 14; The Whiskey Hollow, Midnight Passenger, Group, Trios, April 15; WEsley Who, Punch Drunk Tagalongs, Pack Wolf, April 17; Kiefer Sutherland, April 19; Prof, Mike Mictlan, Fundo, JMO, Referee Nelson, April 20; The Subways, PINS, April 21; The Thermals, Summer Cannibals, Cheap Clone, April 22; Beach Slang, Potty Mouth, Dyke Drama, Worship This!, April 23; Murder by Death, Kevin Devine and the Goddamn Band, April 24; Coasts, Knox Hamilton, Symmetry, April 26; Frank Secich, Circumstantial Evidence, April 27; Fat White Family, Dilly Dally, Honey, April 28; Cash Out, Texas Plant, April 29; Eleanor Friedberger, Icewater, May 1; Freddie Gibbs, May 2; Black Lips, May 4; Seafair, Jesus on the Mainline, Ohio Weather Band, May 5; Tokyo Police Club, From Indian Lakes, These Knees, May 6; The Down fi, Half Cleveland, Great Plains, Tufted Puffins, May 7; Sir MIchael Rocks, Shorty K, Skeem or Die, May 11; Born Ruffians, On An On, May 13; Zonbi, Sparrowmilk, Axioma, May 14; Allen Stone, May 15; Savages, Head Wound City, May 18; Weekend Nachos, Homewrecker, Vice, Wasted Blood, May 19; Faith and Whiskey, May 21; DIIV, May 23; All Dogs, May 27; Theta Waves, Sam Fox, The Foolish Souls, Suit Case Runaway, Butter, May 28; Jacob Whitesides, May 30; Heron Oblivian, June 1; Subhumans, Pears, June 5; Sunn O))), Big Brave, Hissing, June 8; We Were Promised Jackets, June 25; Rival Sons, Sept. 1.

Hard Rock Rocksino at Northfield Park: 10777 Northfield Road, Northfield, presents Meat Loaf, March 30; The Fab Four The Ultimate Tribute, April 8; Joe Satriani, April 10; Loretta Lynn, April 17; The Temptations, April 24 (moved from March 13); Foreigner, May 1; Cyndi Lauper, May 17; Pat Benetar and Neil Giraldo (acoustic show), May 18; Bruce Hornsby The Noisemakers, May 26; Alan Parsons Live Project: Greatest Hits Tour, June 2; The Monkees, June 5; Whitesnake, June 11; Yanni, July 24; Happy Together Tour starring The Turtles featuring Flo Eddie, Chuck Negron (Three Dog Night), Mark Lindsay (Paul Revere The Raiders), others, Aug. 24.

House of Blues: 308 Euclid Ave., Cleveland, presents Decades Collide: vs featuring Biz Markie, March 25; gospel brunch with Lafayette Carthon Faith, March 27; MUTEMATH, March 29; The Divas of Drag, March 31; Who Bad (Michael Jackson tribute), April 1; Tricky Dick The Cover Ups, April 4; The Dan Band, April 8; Datsik, April 12; Charles Kelley, Josh Kelley, April 13; Killswitch Engage, April 14; Ciara, April 15; Andrew Bird, April 16; Ben Harper The Innocent Criminals, April 17; Santigold, April 19; Houndmouth, April 20; Magic Men Live, April 21; Local Brews Local Grooves, April 23; The Darkness, RavenEye, April 24; The White Buffalo, April 24; Best Kept Secret, An Honest Year, Take a Breath, April 28; Amon Amarth, May 1; George Clinton Parliament/Funkadelic, May 7; Silversun Pickups, Foals, Joywave, May 9; Say Anything, May 10; Wish You Were Here (Pink Floyd tribute), May 14; Blue October, May 15; Frankie Ballard, May 18; M83, June 8; The Neighbourhood, June 11; Motion City Soundrack, Light Years, Have Mercy, June 20; Leon Bridges, Oct. 1.

Jacobs Pavilion: Nautica Entertainment Complex, West Bank of the Flats, Cleveland, presents Boston, May 18; Cage the Elephant, Portugal, The Man, Twin Peaks, June 4; Death Cab for Cutie, Chvrches, Pure Bathing Culture, June 7; Barenaked Ladies, OMD, Howard Jones, June 11; Dashboard Confessional, Taking Back Sunday, Saosin, June 12; Ray LaMontagne, June 30; Brandi Carlile, Old Crow Medicine Show, July 12; 311, Matisyahu, July 13; Halsey, Aug. 2; Goo Goo Dolls, Collective Soul, Aug. 10; Walk the Moon, Misterwives, Aug. 20; Slightly Stoopid, SOJA, Fortunate Youth, Aug. 27. Call 216 861 4080.

Kent Stage: 175 E. Main St., Kent, presents Lucinda Williams, March 26; Ani DiFranco, April 1; Supermonkey, April 23; Jonathan Edwards, Alex Bevan, April 29; Andy McKee, May 1; Buffy Sainte Marie, May 6; Glass Harp, May 7; The Sheepdogs, May 8; an evening with Todd Rundgren, May 16 and 17; Scott Stapp, May 18; Ricky Skaggs Kentucky Thunder, May 19; Richard Nader Doo Wop Rock Roll Celebration, May 26; The Weight Band (members of The Band and The Levon Helm Band performing the music of The Band), June 11; Hayes Caril, June 19; The Mulligan Brothers, June 23; Doyle Lawson Quicksilver, The Bluegrass Sweethearts, July 23; Hot Tuna (acoustic), Aug. 9; Asleep at the Wheel, Aug. 14; Loudon Wainwright III, Oct. 7.

Lorain Palace : 617 Broadway, Lorain, presents Terry Lee Goffee (Johnny Cash tribute), April 2; Pop, Rock Doo Wopp Live!, April 8 Ohio Rock Legends Return, Oct. 15.

Box Supper Club: 1148 Main Ave., Cleveland, presents Clapton Birthday Experience with 107.3 The WAVE, March 25; Slowhand (Eric Clapton tribute), March 25; Aretha Franklin Birthday Bash with Thornetta Davis, March 25; Anne E. DeChant, March 26; Clear Fork Bluegrass Quartet, March 27; Cleveland Stories, March 30; KIMOCK, March 31; JD Eicher, Ryan Humbert Diana Chittester, March 31; Sinatra night with Michael Sonata, April1; Rachel and The Beatnik Playboys, April 2; Paul Thorn and Joe Ely, April 2; Irish Sunday, Ballinloch, April 3; C;eveland Stories: Kelly Falcone Hall, The Women that Built Cleveland, April 6; Sophistafunk and Brother Diggs, Nick Moss Band, April 7; Travis Haddix, Blues Band, April 8; James McMurtry, Chris Allens April 8; Carlos Jones and the PLUS Band, The Ark Band, April 9; Hillbilly Idol, April 9; One Shot Paddy with Brent Hopper, April 10; John Waite and the Axemen, Wooden Heart, Leslie DiNicola, April 13; Tommy Castro and The Painkillers, Blues DeVille, Keystone Laboratory, April 14; Keystone Laboratory, April 14; The Cleveland Jazz Orchestra, April 16; yoga music, Apopical Clevealnd, April 16; late night karaoke, April 18; Revolution Brass Band, April 17; The Portersharks, April 17; Floetry, April 19; Hayseed Dixie, April 20; Cleveland Stories: Dr. Brad Ricca, April 20; The Ragbirds, April 22; Alan Doyle Band, April 23; WOW Wine Dinner, April 23; Hot Djang!, April 23; Cleveland Jams Springtime Jamboree, April 23; The Church, April 24; Noah Gunderson, April 23; Alan Doyle The Beautiful Gypsies, April 22; Noah Gundersen, April 23; Cleveland Jams Springtime Jamboree, April 23; bossa nova night with Luca Mundaca; Nora Jane Struthers and The Party Line, April 24; The Church, April 24; Brittany Reilly and Achill Crossing, April 24; Big Bad Woodoo Daddy, Brian Setzer Orchestra and Michael Buble, April 27; Robbie Fulks Band, Ryan Humbert April 28; Brian Newman Quintet, April 29; Dead Phish Orchestra, April 30; Motown night and more with Nitebridge, April 30; Rockin Ricky Bukac for Diabetes Benefit Concert, May 1; Joshua Radin, May 5; Blair Crimmins and The Hookers, May 6; The Kilroys, May 8; Art Alexakis, May 11; New Orleans Suspects, May 12; JOe Pug, May 13; Piano Bar Lounge with Lounge Kitty, May 19; Joe Louis Walker, May 20; Tangled Up in Dylan, Ryan Humbert Band, May 22; The Belleregards, May 22; The Strawbs, Hero and Heroine Tour, May 24; Fishbone, May 26; Two Doors Down, May 28; Judy Collins, June 1 2 ; Dustbowl Revival, June 5; Peter Wolf The Midnight Travelers, June 7; SHEL, June 9; Caravan of Thieves, June 10; Miss Tess and The Talkbacks, June 16; Sisters in Song, June 17; Bumper Jacksons, June 23; Suga r Blue, July 16; Louis Prima Jr., July 27; Rik Emmett of Triumph, July 29; Tommy Fleming, Oct.

Nighttown: 12387 Cedar Road, Cleveland Heights, presents SounDoctrine, March 25; Wolff and Clark Expedition, March 26; Program, March 28; The Sonic Poets, April 1; Norman Connors, April 2; IN2ATIVE, April 6; John McCutcheon, April 7; Tony Cuda Jazz Cats, April 8; Ralph Peterson Trio, April 9; Cleveland Cello Quartet, April 10; Marilyn Cordial Mincer, April 13; Joyce Moreno and Kenny Werner, April 16; An Evening with the Saxophone, April 17; Phillip Martin, April 23; Javon Jackson, April 27; Tom Chapin,
timberland sizes coming up in Northeast Ohio starting March 25
April 29; The Numbers Band, April 30.